Drzwi przesuwne – jakie są wady i zalety takiego wyboru?

Drzwi przesuwne to nie tylko bardzo praktyczne i funkcjonalne, ale także efektowne rozwiązanie, które pasuje do każdego wnętrza. Wbrew stereotypom, takie drzwi będą świetnie wyglądały zarówno w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, jak i tych urządzonych w stylistyce klasycznej.

Drzwi przesuwne – czym się wyróżniają?

Drzwi przesuwne (w odróżnieniu od drzwi uchylnych, czyli tych najbardziej typowych i najczęściej wykorzystywanych w domach mieszkalnych) charakteryzują się tym, że w ich przypadku ruch skrzydła odbywa się równolegle do ściany. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, metalowych szyn oraz prowadnic do drzwi przesuwnych. Nie da się ukryć, iż jest to bardzo praktyczny, a zarazem stylowy i efektowny element wystroju, który pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Drzwi przesuwne – wady i zalety

Drzwi przesuwne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie zależy nam na zachowaniu jak największej ilości wolnej przestrzeni. Ich uchylne odpowiedniki zaburzają otwarty plan, mając negatywny wpływ na estetykę reprezentacyjnych pomieszczeń. Drzwi przesuwne sprawdzą się także w ciasnych, trudnych do zagospodarowania wnętrzach, takich jak wąskie korytarze czy małe łazienki. Dzięki ich zastosowaniu można łatwo uniknąć takich problemów jak kolizje skrzydeł przejść prowadzących do innych pokoi.

Kolejną zaletą drzwi przesuwnych jest ich wygodne i bezpieczne użytkowanie. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, tego typu mechanizm może ochronić je przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców. Takie drzwi mogą być również bardzo szerokie i nie wymagają montowania progu, przez co są odpowiednie dla osób niepełnosprawnych. Są także relatywnie ciche i nie trzaskają jak drzwi uchylne. Na dodatek sprawdzają się nie tylko jako oddzielenie między poszczególnymi pokojami, ale również jako element szafy czy garderoby.

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu drzwi przesuwnych należy jednak zapoznać się również z ich wadami. Z powodu konieczności zachowania odległości między skrzydłami a ścianą, zapewniają one relatywnie słabą izolację akustyczną. Dodatkowo ściana, na którą się otwierają, musi pozostać pusta – nie można jej zagospodarować, stawiając przy niej meble lub wieszając na niej zdjęcia czy obrazy. Zanim dokonamy takiego wyboru, musimy się więc upewnić, że będzie on spójny z naszą wizją wystroju i zagospodarowania przestrzeni.

Jaki system do drzwi przesuwnych wybrać?

Do wyboru mamy dwa różne systemy do drzwi przesuwnych: naścienny oraz chowany w ścianie. Ten pierwszy – gdzie użyte są  prowadnice do drzwi przesuwnych, sprawia, że drzwi są zawsze wyeksponowane, co ma znaczenie przede wszystkim w przypadku bardzo dekoracyjnych produktów, np. drzwi przesuwnych drewnianych. Z kolei drzwi chowane w ścianie wykorzystują specjalną kasetę imitującą ścianę, przez co skrzydło przez większość czasu pozostaje „ukryte”, dając wrażenie otwartej przestrzeni. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest większa ilość miejsca, w którym mogą znaleźć się meble oraz inne elementy aranżacji.

Drzwi przesuwne a styl aranżacyjny w pomieszczeniu

W dobrze urządzonym wnętrzu każdy element pasuje do pozostałych, podkreślając wybrany przez nas styl aranżacyjny. Nie inaczej jest w przypadku drzwi, które są dostępne w bardzo wielu różnych odsłonach. Większość drzwi przesuwnych wygląda surowo i minimalistycznie, dzięki czemu pasują do pomieszczeń w stylu skandynawskim, nowoczesnym oraz industrialnym. Ciekawym wyborem mogą być też drzwi przesuwne drewniane, wykonane z litego drewna o nieregularnym kształcie, z widocznym, naturalnym usłojeniem. Nietuzinkowy, przyciągający wzrok design idealnie komponuje się np. z aranżacjami ekologicznymi, prowansalskimi oraz rustykalnymi.